Alimente dietetice: mâncați, subțiri și copiați

Nu urmăriți mărcile, produsele ambalate modest nu arată la fel de spectaculoase ca omologii lor scumpi, dar de cele mai multe ori nu sunt mai puțin folositori și hrănitoare. Nu credeți că inscripția - etichetă - pe etichetă. Grăsimea este încă conținută, doar în cantități minime, pe care producătorul nu le dă voie. Pentru a nu plăti în plus pentru aer, verificați cantitatea de grăsime și în lista ingredientelor - nu trebuie să fie mai mare de 3 grame pe porție. Cumpărați un produs a cărui publicitate nu se desprinde de ecrane TV și de pagini de reviste, asigurați-vă că sunteți cei care plătiți pentru asta. Ponderea marjelor de publicitate atinge uneori până la 70%.

Nu întotdeauna produsele de la casă sunt mai scumpe decât într-un supermarket mare. Dacă bugetul permite, obține același set în diferite puncte de desfacere și comparați cecurile. Faceți achizițiile o dată pe săptămână.

Din punct de vedere psihologic, cumpărarea o dată pe lună este mai dificilă decât lăsarea în magazin a 300-500 de ruble pe zi, care se desfășoară după muncă. Dar, dacă urmați acest sfat, veți avea un stimulent pentru a vă alinia. În plus, în anumite rețele puteți obține un card preferențial al cumpărătorului și puteți salva foarte mult.

Studiați cu atenție etichetele de preț, nu aveți încredere în acțiuni, altfel veți cumpăra achiziții care sunt mult mai scumpe decât aceleași, dar în magazinele vecine. Nutriționiștii cred că cele mai mari beneficii pentru o persoană îi aduc fructele și legumele care cresc în zona în care sa născut și trăiește.

Cumparati mere, rosii, castraveti etc. în timpul verii și toamnei, iar iarna să pregătească, să înghețe și să păstreze produsele. Este ușor să calculați economiile: în vară 1 kg de piper dulce va costa 15-20 de ruble, iarna - în formă înghețată - peste 100 de ruble.

Căutați un înlocuitor pentru unele produse și este mai util și mai gustos. Cârnații gătiți se pot înlocui ușor cu o bucată de carne pre-coaptă în cuptor. La un preț de 1 kg, este posibil să nu câștigați, ci să cumpărați carne, să nu plătiți pentru umpluturi de soia, grăsimi, amidon și organe.

Produsele semi-finite costă de două ori mai mult decât aceleași găluște și găluște gătite la domiciliu. O dată pe lună, pregătiți-le în loturi mari și înghețați-vă. Deci vei salva cel puțin de două ori.

Video.

Împărtășește Cu Prietenii Tăi
Articolul Precedent
Articolul Următor

Lasă Un Comentariu